Basında Yerimiz

TOKAT  TURHAL  ÇAYLI  DERNEĞİNDEN  YARDIMLAŞMA  VE  DAYANIŞMA  ÖRNEĞİ,

Korona virüs salgını nedeniyle yaşadığımız bu sıkıntılı günlerin, en az kayıplarla atlatılması için uygulama, sokağa çıkma yasağı ve iş gücünün önemli oranda azalması sebebi ile zor geçen bu sürecin, kimseyi incitmeden atlatılması ve normal yaşantımıza en hafif kayıpla erişmek için bir çok kurum ve kuruluşların yaptığı dayanışma örneğinin birinide tokat turhal çaylı derneğide uygulamaya almıştır.Dernek yönetim kurulu bulunduğu ilçe sancaktepe belediyesinin ve İstanbul CHP İl Başkanlığının dağıttığı ihtiyaç kolilerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmanın yanı sıra kendi bünyesindeki bağışçılarınında yaptıkları bu anlamlı dayanışmayı kendi bünyesinde kimseyi incitmeyecek şekilde organize ederek hem belediyelerin çalışmalarına bir nebze yardımcı olurken yardımlaşmanında kimseyi incitmeden yapılmasına öncülük ediyor.Yönetim kurulunun bu duyarlı çalışmalarına katılımcı olmak yada bu yardımlardan faydalanmak için dernek yönetim kurulu ile irtibata geçilmesi yeterli olacaktır.

Dernek başkanı Ahmet BAYLAN  Yaptıkları yardımlaşma ile ilgili şunları söyledi.

11 Mart 2020 tarihi ile ülkemizde de artarak görülen COVID19 SALGINI başta sağlık olmak üzere ekonomik, sosyal ve insan hayatının idamesini ele alan bir çok alan da sorunlar meydana getirmiştir.

Günlük hayatın sürdürülmesi için üyelerimizin azda olsa gıda ihtiyaçlarını karşılamaktan mutluyuz.

Derneğimiz yönetimine ihtiyacının olduğunu bildiren üyelerimize, bazı üyelerimizin, dostlarımızın yapmış olduğu bağışla 60 adet gıda kolisi, 100 adet ekmek, 20 adet ise market alış-veriş kartı dağıtımı yaptık.

Ayrıca gayretlerimizle  üyelerimize İstanbul Büyükşehir belediyesinden ,Sancaktepe belediyesinden gıda kolisi ve market alışveriş kartı dağıtımlarının yapılması sağlanmıştır.Çok yakında ise CHP İstanbul il yönetiminin dağıtacağı gıda kolilerinden faydalanmaları sağlanacaktır.Derneğimiz yönetim kurulunu her konuda arayıp çözebileceğimiz sorunlarını paylaşabilirler,Bir elin verdiğini ,Diğer el görmez düşüncesiyle Derneğimize bağışta bulunan dostlarımıza çaylı halkı adına teşekkür ediyoruz. İyi ki varlar,  Allah Hayır’larını  kabul etsin. Dedi. Mahbip DİLEK/İSTANBUL (Anadolunun Sesi Tokat Gazatesi)

09 Aralık 2019 Tarihli Gazete

http://www.yerelgazete.com.tr/turhal-cayli-koyu-klasik-dernekciligin-otesinde-isler-basariyor/

TURHAL ÇAYLI KÖYÜ, KLASİK DERNEKÇİLİĞİN ÖTESİNDE İŞLER BAŞARIYOR..

Merkezi Sancaktepe’de yöresel dernek statüsünde faaliyet gösteren Tokat Turhal Çaylı Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği, gerçekleştirdiği başarılı çalışmalarla adının hakkını tam manasıyla veriyor. 1993 yılından bugüne köklü bir geçmişe sahip olan dernek bünyesinde; çeşitli kültür ve sanat etkinliklerinin yanı sıra, lise ve ortaokul seviyesindeki çocuklara yönelik eğitim desteği veriliyor ve kadın kollarının kurduğu atölyede semahtan halk oyunlarına kurslar düzenleniyor. Dernek Başkanı Ahmet Baylan, www.yerelgazete.com.tr ye yaptığı değerlendirmede; kadınlar ve gençlere büyük önem verdiklerini kaydetti.

Anadolu’nun dört bir yanında olduğu gibi Tokat’ın Turhal ilçesine bağlı Çaylı Kasabası da, ekonomik sebepler yüzünden dışarıya verdiği göçe bağlı olarak nüfusunun 2 binin altına düşmesi ile köy statüsüne dönüşmüş. Dışarıya verilen göçün en büyük adreslerinden olan İstanbul Sancaktepe’de yeniden buluşan Çaylılı hemşeriler 1993 yılında dernekleşerek gurbette dayanışma ve birlik olmanın yollarını aramışlar. Aradan geçen yıllar Çaylılı hemşerileri bu dernek çatısı altında daha da güçlü hale getirmiş ve birlik, beraberlik sayesinde birbirinden güzel çalışmalara imza atılmış. Derneğin kurulduğu yıllardan itibaren her dönem içerisinde görev alan ve bugün de başkanlığını yapan Ahmet Baylan, gazetemize konuştu.

Hemşerilerin biraraya gelip hasret giderdiği lokal olarak da hizmet veren dernek bünyesinde; ortaokul ve lise seviyesindeki öğrencilere eğitim takviyesinden, folklore, semahtan, halk oyunlarına çeşitli kurslar verildiğini anlatan Başkan Baylan, “Derneğimizin olmazsa olmazı gençlerimiz ve kadınlarımız olağanüstü çaba ve gayretler sarf ediyor. Kadın kollarımızın kurduğu kadın atölyesi ve yakında kurmayı planladığı hak kültür merkezi ile hem bölge insanına hem de hemşerilerimize yönelik çeşitli aktiviteler düzenleniyor” dedi. hemşerilerimize yönelik çeşitli aktiviteler düzenleniyor” dedi.